Dzieci, z natury ciekawe świata, chcą próbować nowych rzeczy swoimi zmysłami. Prawidłowy ich rozwój wymaga, by właściwie odbierały one otaczający ich świat, stąd ważne jest ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci i otwieranie ich na nowe doznania sensoryczne. Służyć temu mogą zabawki, które będą angażować uwagę dziecka i rozwijać jego zdolności manualne i ruchowe. Wbrew pozorom nie muszą to być skomplikowane i drogie pomoce. Doskonale sprawdzą się proste tablice manipulacyjne, które dają dziecku możliwość interakcji.
Czym jest tablica manipulacyjna?
Tablica manipulacyjna to plansza z elementami, które można dotykać, przesuwać lub zmieniać ich położenie. Umieszczone na niej elementy takie jak guziki, kulki, klocki, zamki i wypukłe kształty dają możliwość zapoznawania się z nimi poprzez dotykanie i przekształcanie. Zamysł tablicy jest zgodny z filozofią pedagogiki Montessori, gdzie podkreśla się ideę nauki przez zabawę. Odkrywanie nowych elementów wzbudza kreatywność u dziecka i chęć dalszego poznawania.
Korzyści z zabawy z tablica manipulacyjną
Zabawa z tablicami manipulacyjnymi pozwala na właściwy rozwój sensoryczny, czyli prawidłowe odbieranie i interpretację bodźców zmysłowych przez dzieci. W trakcie zabawy zaangażowane są zmysły, gdyż dziecko odczuwa wiele bodźców z zewnątrz – widzi różne kolory i może zbadać kształty aplikacji umieszczonych na tablicy. Dla małych dzieci jest to rodzaj eksperymentu i doświadczenia nowych rzeczy poprzez zmysły. Dotykając elementów o różnej fakturze dziecko uczy się rozpoznawania struktur gładkich i chropowatych, tego, co według niego, jest przyjemne w dotyku, a co nie.
Kontakt z przedmiotami, które angażują uwagę dzieci, rozwija ich koncentrację, gdyż każda zmiana wymaga chwili zastanowienia i skupienia się na danym przedmiocie. Niezwykłe, kolorowe kształty, które przybierają niejednokrotnie postaci zwierząt i roślin, pozwalają na naukę podstawowych barw. Umiejętności, które zdobywa dziecko pracując z tablica manipulacyjną będę przydatne w codziennym życiu np. panele, które wymagają zapinana i sznurowania wyrobią u dzieci sprawność ubierania się.
Zabawa z przedmiotami umieszczonymi na tablicy manipulacyjnej kształtuje u dzieci zdolności chwytania i właściwego napięcia mięśni. Jest nie niezwykle istotne dla późniejszej nauki pisania, gdyż zabawa ta przygotowuje do właściwego utrzymywania długopisu. Barwne tablice doskonale sprawdzą się jako dekoracja do pokoju dziecięcego i sali przedszkolnej, gdzie w zabawie może wziąć udział kilka dzieci jednocześnie.