Różne rodzaje pizzy

Różne rodzaje pizzy

Menu każdej pizzerii jest mocno zróżnicowane. Każda knajpa i restauracja stara się bowiem wyjść na przeciw odmiennym wymaganiom i gustom kulinarnym klientów. Lokale gastronomiczne starają się wyróżnić na rynku poprzez stosowanie nietypowych czy zaskakujących dodatków i uzupełnianie nimi włoskich placków. Istnieje jednak kilka takich rodzajów pizz, które niemalże zawsze występują w każdym menu. Są one po prostu najpopularniejsze i najsłynniejsze. Można ich skosztować wszędzie – nie tylko w Polsce czy we Włoszech.

Bardzo popularna jest m.in. pizza neapolitańska. To danie oryginalne, typowe i wszystkim znane. Tworzy się je ze składników regionalnych, czyli przede wszystkim pomidorów San Marzano uprawianych na specjalnych polach wulkanicznych oraz klasycznego sera mozzarella wytwarzanego z mleka bawolic. Samo ciasto w pizzy neapolitańskiej musi spełniać określone warunki. Przygotowuje się je bowiem z mąki typu 00, czasem tylko mieszając ją z niewielką ilością innej mąki pszennej. Oprócz tego wykorzystuje się również drożdże piwne, oliwę z oliwek, wodę oraz sól. Ciasto na pizzę wyrabiane jest przeważnie rękami, a później odkładane na bok do wyrośnięcia. Nie wolno go wałkować ani rozsmarowywać na blaszce przy pomocy praktycznych narzędzi. Należy wyrobić je rękami i uformować z niego kolisty placek. Taka pizza w Lublinie w restauracji pieczona jest w urządzeniu opalanym naturalnym drewnem. Można oczywiście uzupełnić ją jeszcze różnorodnymi dodatkami, tworząc z niej w ten sposób całkowicie inne i nietypowe dania.

Alternatywą dla tej klasycznej pizzy neapolitańskiej może być pizza sycylijska. Nie jest to może aż tak popularne jedzenie w Polsce, ale mimo wszystko w niektórych restauracjach i lokalach spokojnie można je zamówić. Czym różni się od wersji neapolitańskiej? Przede wszystkim kształtem. Pizza sycylijska jest bowiem prostokątna. Zazwyczaj też najpierw obsypuje się ją serem, a dopiero potem smaruje sosem. Rzadko kiedy uzupełnia się ją większą ilością dodatków. W klasycznej wersji smakuje najlepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *