Jak walczyć z ciemieniuchą u noworodka?

Jak walczyć z ciemieniuchą u noworodka?

Ciemieniucha spędza sen z powiek wielu rodzicom, niektórzy obwiniają się o jej powstanie. Niepotrzebnie – żółte łuski na skórze niemowlęcia nie pojawiają się na skutek niedostatecznej higieny i nie są bolesne. Jak wyleczyć ciemieniuchę? Z jakiego powodu na główce dziecka pojawia się żółta skorupka?

Hipotez na temat powstawania ciemieniuchy jest kilka, jednak ta najbardziej prawdopodobna dotyczy niedojrzałości organizmu dziecka. Gruczoły łojowe są nadaktywne i produkują zbyt wiele łoju w stosunku do potrzeb, co prowadzi do łuszczenia się nadmiernie natłuszczonego naskórka. Drugą hipotezą jest obecność hormonów matki krążących w organizmie noworodka.

Ciemieniucha pojawia się w znacznej większości przypadków u maluchów do szóstego tygodnia życia, jednak czasami objawy występują nawet u 2-3 latków. Walka z ciemieniuchą zazwyczaj nie jest trudna, chociaż czasami jest oporna na leczenie domowymi sposobami i konieczne jest sięgnięcie po leki.

Pierwszym objawem ciemieniuchy jest obecność dużej ilości zrogowaciałego naskórka na główce dziecka. Początkowo ma on jasną barwę, z czasem staje się tłusty i żółtawy. Tworzą się łuski i skorupka, które mogą pojawić się także na brwiach lub nosie.

Znane sposoby na ciemieniuchę to przede wszystkim metody domowe. Ich duża popularność wiąże się z tym, że są tanie, bezpieczne i w większości przypadków skuteczne. W celu pozbycia się ciemieniuchy warto smarować główkę dziecka oliwką. Natłuszczone łuski powinny dać się łatwo usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki. Nie wolno trzeć skóry, aby nie podrażnić jej i nie spowodować bolesności. Po zabiegu trzeba umyć i osuszyć główkę.

Innym popularnym sposobem na ciemieniuchę jest peeling, który można wykonać za pomocą namoczonych płatków owsianych lub otrębów pszennych. Szczególnie przy tej metodzie należy zwrócić uwagę na to, aby nie trzeć główki i nie pogorszyć stanu wrażliwej skóry niemowlęcia. Po przeprowadzonym peelingu myjemy włoski delikatnym szamponem dla dzieci, a następnie osuszamy je czystym ręcznikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *