Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Ssanie kciuka to naturalny etap w rozwoju dziecka. Niemowlę ssie kciuk, żeby się uspokoić albo zwyczajnie odkrywać najbliższe otoczenie. Kiedy jednak z wiekiem dziecko nie pozbywa się tego nawyku, może on okazać się groźny dla jego zdrowia. Jak długo pozwolić pociesze na ssanie kciuka i co zrobić, jeśli ten okres naturalnie nie mija, a dziecko leżąc pod swoją metryczką urodzeniową ciągle to robi?

Dlaczego dziecko ssie kciuk?

Nawyk ssania kciuka pojawia się bardzo wcześnie, bo już w okresie prenatalnym, około 18 tygodnia ciąży. Na pierwszym etapie życia usta są dla maluszka jednym z najważniejszych sposobów na poznawanie świata – niemowlę ciekawe tego, co znajduje się w jego otoczeniu, odruchowo wsadza wszystko do buzi, także palce. Według badaczy odruch ssania kciuka pojawia się aż u 90 procent dzieci.

Do kiedy pozwolić maluchowi ssać kciuk?

Kiedy dziecko powinno przestać wkładać palce do buzi? Badania pokazują, że u większości ten etap przemija samoistnie między pierwszym a drugim rokiem życia. Po tym czasie ssanie kciuka może być niebezpieczne i powodować poważne problemy ze zgryzem. Żeby uniknąć dolegliwości ortodontycznych, należy oduczyć malucha wkładania rączek do buzi. Nie krzyczeć i nie karać, ale pomóc mu w poradzeniu z sobie z tą trudną także dla niego sytuacją. Wiele dzieci wkłada ssie kciuka, kiedy chce się uspokoić, więc dodatkowo je stresując, na pewno nie pomożemy mu pozbyć się szkodliwego w tym wieku nawyku.

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Co zrobić gdy dziecko ssie kciuk, a skończyło już dwa lata? Kiedy zauważymy, że dziecko wkłada rączki do buzi, najlepiej delikatnie je upomnieć albo zabrać rączkę. Warto też przyjrzeć się sytuacjom, w których dziecko wkłada palec do ust. Być może robi to, kiedy się nudzi albo kiedy jest zestresowane? W takich sytuacjach rodzice powinni dostarczyć mu innych bodźców, na przykład zaproponować wspólną zabawę. Wiele dzieci ssie kciuk, kiedy chce zasnąć – takiemu maluchowi może pomóc przytulanka albo oglądanie przed snem książeczek. Ważne, żeby proces odzwyczajania przebiegał spokojnie i bez nerwów, bo tylko w takich warunkach dziecko skutecznie odzwyczai się od ssania palców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *