Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia?

Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia?

Kiedyś pisano o niej poematy, dzisiaj tworzy się filmy i seriale romantyczne. Istnieje wiele jej rodzajów, łączy jednak wspólny czynnik – nie sposób wytłumaczyć jej słowami, można jedynie opisać „objawy”. Choć nauka od niedawna stara się usystematyzować zagadnienie miłości, trudno powiedzieć, żeby którekolwiek z jej formalnych ujęć przetrwało konfrontację z rzeczywistością.

Wszelkie próby wyjaśnienia fenomenu miłości, zakładały jej podział. Na rodzicielską, romantyczną, braterską, siostrzaną, koleżeńską. Ważna okazała się też płeć osób, które ją żywią wobec innych, a także aspekt fizycznej atrakcyjności lub jej całkowity brak. Narodziło się również wiele tez, poddających w wątpliwość, czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia, czy to jedynie określona reakcja chemiczna organizmu, podobnie jak pocałunek.

Romantycy twierdzą, że jest jak przeszywający grom z jasnego nieba, uderza, pozostawiając spustoszenie w naszych sercach, uzależnia, jak słodki, odurzający narkotyk, wywołuje motyle w brzuchu, które są tak samo niekomfortowym, jak i przyjemnym uczuciem. Ściska nasze wnętrzności z tęsknoty, napełnia radością i pozwala patrzeć na świat w pozytywnym świetle.

Nowożeńcy twierdzą, że miłość od pierwszego wejrzenia może się zdarzyć w każdej chwili, wystarczy, że nawiążemy kontakt wzrokowy, przypadkiem muśniemy opuszkami palców dłoń drugiej osoby, usłyszymy jej głos bądź krzyk. Trudno powiedzieć, co konkretnie wywołuje to obezwładniające, podniecające uczucie, wielu jednak potrafi określić moment, kiedy je poczuje. Twierdzą, że nie sposób go pomylić, że nagle zrozumieli niepojęte prawa fizyki, a natura otworzyła przed nimi swe tajemnice.

Naukowcy obalają jednak tę teorię, wyjaśniając, że to najzwyklejsza reakcja chemiczna zachodząca w mózgu, pod wypływem wydzielania się odpowiednich substancji, w tym hormonów. Powstaje rodzaj pozytywnego napięcia, które przyśpiesza oddech i pracę serca, stymuluję impulsy nerwowe w mózgu, a także powoduje mdłości.

W zależności od tego, czy wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia, czy uważasz ją za czysto chemiczny proces, pewne więzi między ludzkie powstają nagle i niespodziewanie, podczas gdy inne pielęgnujemy i rozwijamy przez całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *