Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy?

Blog dziecięce

Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy?

Wielu rodziców zmaga się ze strasznym problemem, jakim jest nocne dokarmianie dziecka, dzieci, nie tylko niemowlęta, ale też noworodki i nawet dwulatki często budzą się w środku nocy domagając się podania im posiłku, co wytrąca rodzica ze snu i automatycznie odbiera mu siły na normalne funkcjonowanie  wciągu dnia. Rodzice tacy często zastanawiają się nad tym jak oduczyć dziecko jedzenia  w nocy, ale bardzo trudno trafić im do rozsądnych źródeł wiedzy. Jeśli więc i Ty masz ochotę na to, aby w nocy spać, a nie przygotowywać dziecku posiłki, to zapoznaj się z tym artykułem, który mam nadzieję sporo Ci wyjaśni.

No to jak oduczyć niemowlę jedzenia w nocy?

Chyba jesteś niepoważna, niemowlę ma jeść wtedy kiedy chce i nie wolno ograniczać mu jedzenia!

Wiadomo, że niemowlę czy kilkumiesięczny noworodek w nocy będzie się budził i basta. Nie możemy wymagać od niego tego, aby było inaczej, w końcu taki maluszek ma malutki żołądek, napełnia go, po czym w chwili głodu budzi się z bólem i żąda, aby jak najszybciej go nakarmić. Nie mówimy tu więc o takich przypadkach, ale już o starszych dzieciach, które są w stanie przetrzymać całą noc bez podjadania. Z nimi poradzić można sobie na kilka sposobów pamiętając przy tym, że żaden z nich nie daje nam gwarancji sukcesu, bo to zapewnić może tylko konsekwencja, systematyczność i wytrwałość, niezależnie od wybranej metody.

Porządna kolacja

To podstawa, jeśli dziecko budzi się w nocy i jest głodne, to znaczy, że za mało zjadło na kolację. Być może dzieciak ma zbyt krótką przerwę pomiędzy popołudniowym podwieczorkiem, a kolacją, przez co nie zjada jej tyle, ile powinien? Zbadaj to i postaraj się dawać dziecku taką ilość kolacji, która napełni jego brzuszek, wtedy dziecko samo oduczy się jedzenia w nocy. Mój maluszek na kolację lubi zjeść jogurt naturalny z kromką chleba, jest to taka fajna dawka jedzenia, która zaspokaja jego apetyt, a w nocy daje mi spać.

Picie zamiast jedzenia

Jeśli już dzieciaczek budzi się w nocy, to zamiast od razu biec z nim do lodówki, to trzymaj przy łóżeczku butelkę wody i daj mu się napić, zobacz jak to zadziała. Może dziecku chce się pić, a Ty zbyt szybko wychodzisz z założenia, że trzeba je nakarmić.

Nie bądź uległa

Kurcze, to chyba najważniejsze. Przy oduczaniu dziecka jedzenia w nocy  bardzo ważna jest konsekwencja. Nie można od razu go karmić. Trzeba wytrzymać kilka nocek nawet z płaczącym dzieckiem, które musi przyzwyczaić się do nowych standardów, w którym jedzenie i dokarmianie w nocy nie jest standardem. Pamiętaj, jego organizm jest do czegoś przyzwyczajony i nie zmieni się to ot tak, trzeba na to zapracować. Pamiętaj też, że pracując z dzieckiem nad nocnym dokarmianiem, a właściwie nad jego brakiem, nie robisz mu krzywdy, tylko wdrażasz pewną normę, do której trzeba się przyzwyczaić.

Sprawdź przyczynę budzenia

Jeśli dziecko ciągle się budzi i nie ma żadnej poprawy, to znaczy, że może problem tkwi gdzie indziej, a jedzonko jest tylko czynnikiem, który gasi prawdziwy zapalnik? Może warto przyjrzeć się ząbkom – może dzieciak ząbkuje? A może dolega mu co innego i warto sprawdzić to u lekarza? Trzeba być bardzo czujnym, aby mieć pewność, że przyczyna nocnych pobudek jest znana na 100%!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *