Jak dbać o ząbki u niemowlaka?

Dbamy o ząbki

Spora część rodziców uważa, że dziecko powinno rozpocząć samodzielne dbanie o higienę jamy ustnej gdy skończy kilka lat. Tymczasem dentyści zalecają, aby już w wieku niemowlęcym wprowadzić szereg rozwiązań, które w przyszłości zaowocują ładnym i zdrowym uśmiechem. Jak dbać o pierwsze ząbki, aby dziecko przyzwyczaić do szczoteczki i regularnego mycia zębów?

Czyszczenie i gryzaki

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak myć pierwsze ząbki u dziecka, powinni przede wszystkim rozpocząć od regularnego czyszczenia dziąseł dziecka gazikiem nawiniętym na palec i lekko zwilżonym. Do takiego mycia wystarczy sama woda, przy czym ten rodzaj mycia dziąseł z resztek po pokarmie można rozpocząć już po kilku tygodniach. Dziecko przyzwyczai się, że po posiłku pojawia się konieczność czyszczenia zębów i w przyszłości będzie taki zabieg traktować jako coś naturalnego. Producenci zabawek i akcesoriów dziecięcych stworzyli również specjalny rodzaj szczoteczki, którą jest zaokrąglony gryzak. Należy go stosować do momentu wyrżnięcia się zębów. Konstrukcja szczoteczki łagodnie masuje dziąsła, które na etapie pojawiania się zębów mogą przy najlżejszym dotyku sprawiać ból.

Jak dbać o ząbki niemowlaka?

Gdy u dziecka pojawią się już pierwsze zęby, wówczas można skorzystać z wielu rozwiązań. Pierwsza szczoteczka do zębów, przypominająca szczoteczki dla dorosłych, to specjalna nakładka na palec osoby dorosłej, którą należy delikatnie masować dziąsła i zęby dziecka. Mycie zębów u młodszych dzieci powinno się zawsze odbywać pod nadzorem rodziców, którzy w przypadku niemowląt powinni jednocześnie zadbać o odpowiednią pozycję dziecka. Delikatne szczotkowanie „normalną” szczoteczką powinno się pojawić dopiero około 12 miesiąca życia.

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na stan uzębienia u niemowląt, jest dieta jego mamy, zarówno w czasie ciąży, jak i w czasie karmienia. W tym okresie większość składników mineralnych, odpowiedzialnych za właściwy rozwój uzębienia, dziecko zdobywa wraz z pokarmem mamy. Równie istotne jest ograniczenie kontaktów z osobami, które cierpią na próchnicę zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *